Piirihallitus nimesi ehdokkaita

Puoluekokous2018 2 yläkuva iso 7.jpg
Keskusta.fi / Piirihallitus nimesi ehdokkaita
29.1.2019 12:55

Piirihallitus nimesi Satu Haapasaaren Kirkkonummelta, Nejdet Karadagin Vantaalta ja Tiina Tasmuthin Helsingistä ehdokkaiksi kevään eduskuntavaaleihin.

    Eduskuntavaalit 2019        Keskusta    Uudenmaan vaalipiiri
    Ehdokas            Kunta        Syntymävuosi    Ammatti
1    Tarja Edry        Järvenpää    1968        KM, rehtori
2    Sanna Kurki        Askola        1973        Yrittäjä
3    Eerikki Viljanen    Vihti        1975        Kansanedustaja, maanviljelijä
4    Sara Saramäki        Espoo        1990        VTK, eduskunta-avustaja
5    Antti Kaikkonen        Tuusula        1974        Kansanedustaja, VTK
6    Arja Ryynänen        Espoo        1974        sosiaalityöntekijä, YTM
7    Petri Kolmonen        Nurmijärvi    1971        IT Manager
8    Tea Nieminen        Pornainen    1981        sosionomi amk, asiantuntija
9    Kaisa Kauppinen        Vantaa        1954        TtM, osastonhoitaja
10    Pirjo Luokkala        Vantaa        1962        THM, asiantuntija
11    Tiina Tasmuth        Helsinki    1959        LKT, ylilääkäri
12    Inna Kallioinen        Kerava        1993        Oikeustieteen yo
13    Samuel Sylf        Espoo        1989        kirjailija
14    Jyrki Kosonen        Mäntsälä    1961        Maanviljelijä, yrittäjä
15    Matti Vanhanen        Nurmijärvi    1955        kansanedustaja
16    Taneli Kalliokoski    Nurmijärvi    1978        KTM, palvelutuotantopäällikkö
17    Jeppe Isberg        Vantaa        1966        yrittäjä
18    Juhani Tihveräinen    Raasepori    1953        yrittäjä
19    Mauri Pänkäläinen    Tuusula        1952        evp lentokapteeni
20    Riikka Raekannas    Nurmijärvi    1976        sairaanhoitaja AMK, yrittäjä
21    Kirsi Ferin        Lohja        1974        yrittäjä, hortonomi AMK
22    Tuomas Kauppinen    Myrskylä    1988        luokanopettaja
23    Säde Kallioinen        Vantaa        1985        lastentarhanopettaja
24    Miia Lahti        Hyvinkää    1973        viestinnän asiantuntija
25    Nejdet Karadag        Vantaa        1978        Restonomi amk
26    Sari Haapasaari        Kirkkonummi    1970        tradenomi, palvelupäällikkö