Keskustalla eniten ehdokkaita Etelä-Karjalassa

Puoluekokous2018 2 yläkuva iso 3.jpg
Keskusta.fi / Karjala / Suomeksi / Ajankohtaista / Uutiset / Keskustalla eniten ehdokkaita Etelä-Karjalassa
18.9.2012 0:00

Kunnallisvaalien ehdokasasettelu päättyi tiistaina 18.9. Tutustu ehdokaslistaan.

Keskustan listoilla on Etelä-Karjalassa 281 ehdokasta. Määrä on suurin maakunnassa.

Ehdokkaista 106 on naisia ja 175 miehiä. 30-vuotiaita ja sitä nuorempia ehdokkaita on yhteensä 37.

Täysi ehdokaslista on Luumäellä, 40 ehdokasta. Eniten ehdokkaita on Lappeenrannassa, 72 ehdokasta.

Keskustan ehdokkaat Etelä-Karjalassa.

”Imatra: 15 ehdokasta, Hallberg Jaana, Harju Ismo, Kinnari Kari, Laihia Juhani, Lankinen Veikko, Liimatainen Satu, Manninen Helmi, Peltonen Pentti, Repo Kullervo, Roiha Helena, Simmelvuo Tanja, Suikki Hemmo, Tahvola Kairit, Toivanen Kari, Tuuha Hanna.

Lappeenranta: 72 ehdokasta, Aalinniemi Taisto, Ahtiainen Aapo, Ahvonen Matti, Alatalo Jani, Arbelius Asko, Arminen Antti, Arminen Jaakko, Arola Tapio, Happonen Anastasia, Harju Kyösti, Heimala Pekka, Hyttinen Pilvi, Hyvärinen Mirva, Jauho Heimo, Junnikkala Juhani, Kaarna Antti, Kaijanen Henna, Kaijanen Laura, Kaijansinkko Leena, Karhu Jukka, Kauvo Kirsi-Marja, Kemppi Jouni, Kiesi Jani, Kiiveri Sami, Kiljunen Unto, Kolis Aki, Koppo Mirja, Kälviäinen Johanna, Kärri Jukka, Kärri Panu, Laivamaa Hannu, Lampi Timo, Lantta Jari, Lohko Kalle, Lukkari Pekka, Mattinen Tuomo, Meronen Jaakko, Metso Suvi, Metsälä Osmo, Munnukka Riitta, Mustonen Miia, Nisonen Jorma, Partanen Mikko, Partanen Tuula, Peuhkuri Esa, Pulli Jarmo, Pulli Kari, Pulli Katri, Pulli Pentti, Putkisalo Satu, Raskila Pirjo, Repo Juhana, Rikkinen Jaana, Ruskonmäki Matti, Sairanen Aleksi, Sassi Marjut, Sihvo Timo, Silvennoinen Elsa, Suonsivu Pekka, Särkioja Matti, Taipale Ossi, Torikka Kari, Torniainen Ari, Turunen Anna, Vainikka Sisko, Vakkila Ari, Vepsäläinen Sisko, Vierula Raili, Vilkko Jorma, Virtanen Merja, Värri Mikko, Ylikotila Arto.

Lemi: 18 ehdokasta, Buuri Kati, Haiko Matti, Hakonen Hannu, Heikka Mika, Husu-Tuuliainen Tarja, Huttunen Matti, Kaipia-Junnonen Eija, Karhu Anu, Konttinen Tuula, Laurikainen Ritva, Mikkonen Pauli, Poskiparta Juhani, Punkka Olavi, Savolainen Samu, Sinkko Eija, Taipale Heikki, Tapanainen Matti, Tölski Jarmo.

Luumäki: 40 ehdokasta, Aapro Anne, Haikonen Matti, Heikkilä Aki, Heikkilä Päivi, Hellsten Tony, Honkio-Saareks Kati, Huopainen Markku, Karhu Asmo, Kiviranta Milko, Knaapi Annikki, Korja Sirkku, Kulju Anna, Kyllönen Tarja, Laari Marja, Laari Teijo, Lohi Heikki, Marttila-Inkilä Anne, Mälkiä Merja, Mättö Arvi, Ovaska Katriina, Paananen Antero, Pelkonen Esa, Perälä Jarkko, Piesanen Timo, Punkkinen Jaakko, Puranen Arto, Pylväläinen Anne, Rintamäki Sari, Rounela Sami, Rämä Antti, Sairanen Jari, Simola Nina, Strandman Aleksi, Suoanttila Hilkka, Suoknuuti Kaisu, Suoknuuti Raimo, Suur-Inkeroinen Tiina-Eveliina, Taina Esa, Tolonen Tarja, Vainonen Joakim.

Parikkala: 37 ehdokasta, Aidanjuuri Lumi, Anttonen Mika, Aronen Tuija, Berg Ari, Eerikäinen Anne, Granlund Allan, Heltimoinen Jouni, Huotilainen Kari, Jääskeläinen Juha-Matti, Jääskeläinen Veli, Kettunen Seppo, Kontiokorpi Paavo. Kosonen Merja, Kosunen Alpo, Kähkönen Matti, Laukkanen Olavi, Loikkanen Johanna, Maaronen Erkki, Matikainen Harri, Neuvonen Minna, Neuvonen Petri, Nokelainen Timo, Paajanen Antti, Paakkinen Pekka, Paakkinen Sakari, Parvinen Heli, Pekonen Kari, Pesonen Pekka, Repo Minna, Saikkonen Matti, Saukkonen Jouko, Saukkonen Mia, Tiainen Ilkka, Tiainen Jarmo, Tiainen Sari, Vilska Miia, Wilhelms Saara.

Rautjärvi: 22 ehdokasta, Auvinen Kalevi, Europaeus Teemu, Huhtanen Harri, Järvinen Kaisa, Kemppinen Terho, Kosunen Jani, Kukkura Sanna, Lapakko Pekka, Lehtimäki Seppo, Lensu-Saukkonen Helena, Lonka Taina, Luumi Kari, Mikkonen Timo, Näränen Timo, Pesonen Helena, Pulkkinen Kari, Putkuri-Lappalainen Leea, Rautio-Sihvonen Pirjo, Repo Heimo, Repo Krista, Tervonen Timo, Wilska Jaana.

Ruokolahti: 29 ehdokasta, Bryzgalova Elena, Heinänen Topi, Helminen Kristiina, Henttonen Mirja, Hämäläinen Sonja, Jaatinen Matti, Kekäläinen Tuija, Kinnunen Jouni, Korpinmäki-Tiilikainen Aili, Kuisma Mira, Lehtinen Seppo, Leppänen Petri, Liimatainen Irja, Lipponen Maiju, Luukkonen Mika, Mäntykangas Jarmo, Narinen Anu, Paananen Taina, Rantasola Matti, Savolainen Jouko, Savolainen Juhani, Siitonen Jouko, Sikiö Niina, Tella Anne, Tiilikainen Kimmo, Usvasuo Tea, Vento Simo, Vesterinen Jarmo, Väänänen Anni.

Savitaipale: 20 ehdokasta, Hölsä Janne, Jurvanen Katri, Jäkälä Tuula, Jäkälä Vesa, Kallio Paavo, Karhula Matias, Kokkola Heli, Kylliänen Kyösti, Liimatainen Juhana, Nikkilä Rauno, Pakarinen Virpi, Pitkänen Olli, Pöyhönen Jouko, Rasila Kirsi, Solehmainen Lea, Solehmainen Mikko, Suurkaulio Tuula, Tikkanen Airi, Viiru Timo, Vuorinen Jukka.

Taipalsaari: 28 ehdokasta, Alve Maiju, Hongisto Tuula, Hulkkonen Harri, Janhunen Elina, Jauhiainen Jyrki, Kaijanen Kyösti, Kinnunen Jukka, Kittilä Erja, Kolhonen Sanna, Kontunen Sanna, Kylämies Kimmo, Melkko Antti, Melkko Helena, Mikkonen Ilpo, Moisio Johannes, Muhli Marleena, Niiva Jani, Nissinen Vilho, Pekkanen Anna-Liisa, Pöysti Olli, Saikko Asko, Sulin Taneli, Tarhonen Jari, Turunen Raimo, Turunen-Saaresti Teemu, Uski Helena, Uski Virpi, Westinen Arja-Liisa.”

(lähde: YLE Etelä-Karjala)