Mepit


Suomen-ja-eun-lippu-yläkuva.jpg

Keskustan ääni Euroopassa

Keskustaa edustaa Euroopan parlamentissa kolme jäsentä, joita kutsutaan myös europarlamentaarikoiksi, tuttavallisemmin mepeiksi.  Keskustan mepit kuuluvat parlamentissa ALDE-, eli Euroopan liberaalidemokraattien liiton ryhmään. Kukin meppi kuuluu myös yhteen tai useampaan jotakin asiakokonaisuutta käsittelevään valiokuntaan sekä yhteen tai useampaan ulkopoliittiseen valtuuskuntaan. Nämä vaikuttavat siihen, minkä asioiden parissa kukin meppi tekee keskeistä työtään.


   

Anneli Jäätteenmäki

www.annelijaatteenmaki.net

anneli.jaatteenmaki(at)ep.europa.eu

Avustajat

Suvi Leinonen (Bryssel)
suvi.leinonen@ep.europa.eu
p. +32 2 284 7614

Panu Litmanen (Bryssel)
panu.litmanen@ep.europa.eu
p. +32 2 283 7614

Antonios Sfakiotakis (Bryssel)
antonios.sfakiotakis@ep.europa.eu
p. +32 2 283 8614

Iiro Kangas (Bryssel)
iiro.kangas@ep.europa.eu
p. +32 2 285 7614

Sari Kujala (Suomi)
kujala.sari@netikka.fi
p. +358 403 509 953




   

Elsi Katainen

www.elsikatainen.fi

elsi.katainen(at)ep.europa.eu

Avustajat

Avustaja Bryssel
Jediitta Tiainen
Email: jediitta.tiainen@ep.europa.eu
p. +32 2 283 7361

Avustaja Bryssel
Matias Kallio
Email: matias.kallio@ep.europa.eu
p. +32 2 283 8361  GSM: +32 47 189 1114

Avustaja kotimaa
Juha-Pekka Rusanen
juha-pekka_rusanen@hotmail.com



 
   

Paavo Väyrynen

http://www.paavovayrynen.fi/yhteystiedot/

paavo.vayrynen@europarl.europa.eu

paavo.vayrynen@paavovayrynen.fi

pmvayrynen@gmail.com

 

Bryssel:
Euroopan parlamentti
Rue Wiertz
ASP 08 H 349
B-1047 Bruxelles
Belgique
Tel. +32 (0)2 28 45133
Fax. +32 (0)2 28 49133

Strasbourg:
Euroopan parlamentti
WIC M 02093
Allée du Printemps
F-67070 Strasbourg
Tel. +33 (0)3 88 1 75133
Fax. +33 (0)3 88 1 79133

 

Avustajat:

BRYSSEL, STRASBOURG

ULLA GRÖNLUND
Poliittinen avustaja
ulla.groenlund@europarl.europa.eu
+32 (0)228 471 33
Kehitysvaliokunta

SAKARI LINDEN
Poliittinen avustaja
sakari.linden@europarl.europa.eu
+32 (0)228 371 33
Ulkoasiainvaliokunta, valtuuskunta EU:n ja Venäjän parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa

 

KOTIMAA

KAIJA HUIDA
Kotimaan avustaja
kaija.huida@paavovayrynen.fi
+358 (0)50 552 994 2
Kotimaan ohjelma, haastattelupyynnöt

SUSANNA JUNTTILA
Kotimaan avustaja
susanna.junttila@paavovayrynen.fi
+358 (0)44 218 646 4
Mediaseuranta, viestintä

SAKARI KOKKINEN
Kotimaan avustaja
sakari.kokkinen@gmail.com
+358 (0)40 528 545 2
Tilaisuudet, mediaseuranta


Euroopan liberaalidemokraattien liitto

www.alde.eu

Suomeksi >>