Piirihallitus

Piirihallitus 2016

KESKUSTAN KESKI-SUOMEN PIIRI RY


Puheenjohtaja

Pertti Lehtomäki, Multia
0400-644 408
pertti@veljeksetlehtomaki.fi

Varapuheenjohtajat

Samuli Mattila, Uurainen
0400-919617
samuli.mattila@nuva.fi

Satu Koskinen, Karstula
044-459 6646
satu.koskinen@karstula.fi

Jäsenet

Sari Hovila, Joutsa
sari.hovila@ksshp.fi

Matti Similä, Jämsä
matti.simila@pp1.inet.fi

Aimo Asikainen, Jyväskylä
aimo.asikainen@jkl.fi

Tuulia Ikkelä-Koski, Jyväskylä
tuulia.ikkela-koski@hotmail.com

Teijo Peltonen, Karstula
teijo.karstula@gmail.com

Mika Nissinen, Keuruu
mikanissinen@suomi24.fi

Jouko Salonen, Konnevesi
jouko.salonen1@pp.inet.fi

Arja Korvenranta, Kuhmoinen
arja.korvenranta@jamsa.fi

Johanna Humalajoki, Kyyjärvi
johanna.humalajoki@kyyjarvi.fi

Matti Pannula, Laukaa
matti.pannula@gmail.com

Tiina Mikkola, Muurame
tiina.mikkola@kolumbus.fi

Jari Koskenranta, Petäjävesi
jari@koskenranta.fi

Heikki Toikkanen, Pihtipudas
heikki.m.toikkanen@mbnet.fi

Marjatta Koivukoski, Kinnula
marjatta.koivukoski@live.fi

Carita Leinonen, Saarijärvi
leinonencarita@gmail.com

Hanna-Reetta Ranta-Nilkku, Äänekoski
hr.rantanilkku@gmail.com



Piirihallituksen sihteerinä ja esittelijänä toimii tj. Pauliina Maukonen-Kärkkäinen
p. 010 315 2000010 315 2000, pauliina.maukonen-karkkainen(a)keskusta.fi

Piirin alaisuudessa toimivat lisäksi seuraavat toimikunnat:

Työmarkkinatoimikunta: jäsenet Kari Buddas Jyväskylästä, Anne-Maria Perttula Jyväskylästä ja Yrjö Damskägg Jyväskylästä. Sihteerinä toimii toimistosihteeri Pia Högberg, pia.hogberg@keskusta.fi ja p.010 315 2001.

Yrittäjyysasioiden toimikunta: jäsenet Janne Tiainen Petäjävedeltä, Pertti Lehtomäki Multialta, Johanna Humalajoki Kyyjärveltä, Satu Koskinen Karstulasta, Kyösti Saarimäki Muuramesta (Suomen Keskustayrittäjät ry:n edustaja) ja Jani Ylälehto Pihtiputaalta. Sihteerinä toimii toiminnanjohtaja Pauliina Maukonen-Kärkkäinen, pauliina.maukonen-karkkainen@keskusta.fi ja p.010 315 2000010 315 2000.

Kuntavaalitoimikunta: jäsenet Jukka Hiltunen Karstulasta, Satu Koskinen Karstulasta, Aimo Asikainen Jyväskylästä, Petri Honkonen Saarijärveltä, Mikko Tiirola Petäjävedeltä ja Jukka Juusela Jyväskylästä. Kuntavaalitoimikunnan tehtävänä on piirin syyskokouksen päätöksellä valmistella piirille maakunnallista kuntavaaliohjelmaa yhteistyössä piirihallituksen kanssa. Sihteerinä toimii toiminnanjohtaja Pauliina Maukonen-Kärkkäinen, pauliina.maukonen-karkkainen@keskusta.fi ja p.010 315 2000010 315 2000.

Tapahtuma- ja varainhankintatoimikunta: jäsenet Teijo Peltonen Karstulasta, Arja Maunula Jämsästä, Sari Hovila Joutsasta ja Pertti Lehtomäki Multialta. Sihteerinä toimii toiminnanjohtaja Pauliina Maukonen-Kärkkäinen, pauliina.maukonen-karkkainen@keskusta.fi ja p.010 315 2000.

Toimikuntien tehtävänä on valmistella mm.piirin poliittisia lausuntoja ja ulostuloja. Toimikunnat kokoontuvat tarvittaessa.