Piirihallitus

Piirihallitus 2017

KESKUSTAN KESKI-SUOMEN PIIRI RY


Puheenjohtaja

Pertti Lehtomäki, Multia
0400-644 408
pertti@veljeksetlehtomaki.fi

Varapuheenjohtajat

Samuli Mattila, Uurainen
0400-919617
samuli.mattila@nuva.fi

Satu Koskinen, Karstula
044-459 6646
satu.koskinen@karstula.fi

Jäsenet

Sari Hovila, Joutsa
sari.hovila@ksshp.fi

Matti Similä, Jämsä
matti.simila@pp1.inet.fi

Jari Colliander, Jyväskylä
jari.colliander@jkl.fi

Tuulia Kuntsi, Jyväskylä
tuulia.ikkela-koski@hotmail.com

Joonas Könttä, Jyväskylä
joonas.kontta@gmail.com

Mika Nissinen, Keuruu
mikanissinen@suomi24.fi

Heidi Rentola, Jyväskylä
heidi.rentola@jkl.fi

Arja Korvenranta, Kuhmoinen
arja.korvenranta@jamsa.fi

Johanna Humalajoki, Kyyjärvi
johanna.humalajoki@kyyjarvi.fi

Matti Pannula, Laukaa
matti.pannula@gmail.com

Tiina Mikkola, Muurame
tiina.mikkola@kolumbus.fi

Tuomo Silvast, Hankasalmi
tuomo.silvast@hankasalmi.fi

Heikki Toikkanen, Pihtipudas
heikki.m.toikkanen@mbnet.fi

Jussi Kananen, Viitasaari
jussi.kananen@viitasaari.fi

Kari Nuopponen, Saarijärvi
kari.nuopponen@saarijarvi.fi

Leila Lindell, Äänekoski
leila.lindell@aanekoski.fi



Piirihallituksen sihteerinä ja esittelijänä toimii tj. Pauliina Maukonen-Kärkkäinen
p. 010 315 2000010 315 2000, pauliina.maukonen-karkkainen(a)keskusta.fi

Piirin alaisuudessa toimivat lisäksi seuraavat toimikunnat:

Työmarkkinatoimikunta: jäsenet Kari Buddas Jyväskylästä, Anne-Maria Perttula Jyväskylästä ja Yrjö Damskägg Jyväskylästä. Sihteerinä toimii toimistosihteeri Pia Högberg, pia.hogberg@keskusta.fi ja p.010 315 2001.

Yrittäjyysasioiden toimikunta: jäsenet Janne Tiainen Petäjävedeltä, Pertti Lehtomäki Multialta, Johanna Humalajoki Kyyjärveltä, Satu Koskinen Karstulasta, Kyösti Saarimäki Muuramesta (Suomen Keskustayrittäjät ry:n edustaja) ja Jani Ylälehto Pihtiputaalta. Sihteerinä toimii toiminnanjohtaja Pauliina Maukonen-Kärkkäinen, pauliina.maukonen-karkkainen@keskusta.fi ja p.010 315 2000010 315 2000.

Kuntavaalitoimikunta: jäsenet Jukka Hiltunen Karstulasta, Satu Koskinen Karstulasta, Aimo Asikainen Jyväskylästä, Petri Honkonen Saarijärveltä, Mikko Tiirola Petäjävedeltä ja Jukka Juusela Jyväskylästä. Kuntavaalitoimikunnan tehtävänä on piirin syyskokouksen päätöksellä valmistella piirille maakunnallista kuntavaaliohjelmaa yhteistyössä piirihallituksen kanssa. Sihteerinä toimii toiminnanjohtaja Pauliina Maukonen-Kärkkäinen, pauliina.maukonen-karkkainen@keskusta.fi ja p.010 315 2000010 315 2000.

Tapahtuma- ja varainhankintatoimikunta: jäsenet Teijo Peltonen Karstulasta, Arja Maunula Jämsästä, Sari Hovila Joutsasta ja Pertti Lehtomäki Multialta. Sihteerinä toimii toiminnanjohtaja Pauliina Maukonen-Kärkkäinen, pauliina.maukonen-karkkainen@keskusta.fi ja p.010 315 2000.

Toimikuntien tehtävänä on valmistella mm.piirin poliittisia lausuntoja ja ulostuloja. Toimikunnat kokoontuvat tarvittaessa.