Kunnallisjärjestö

Lapuan kunnallisjärjestö

Kunnallisjärjestö on puolueen ylin paikallinen päättävä elin. Se vahvistaa vaalien ehdokasasettelun ja huolehtii koko kunnan laajuisesta vaalitoiminnasta. Se järjestää myös erilaisia tapahtumia ja koulutusta sekä herättää keskustelua.

Kunnallisjärjestö toimii myös paikallisyhdistysten yhdyssiteenä. Sen johtokunnan jäsenet ovat paikallisyhdistysten asettamia.

Kunnallisjärjestöön voit olla yhteyksissä kaikkista järjestötoimintaan ja kunnallispolitiikkaan liittyvissä asioissa - tai sitten ihan muuten vaan! Anna palautetta, kerro ideasi tai kommentoi tapahtunutta!

Kunnallisjärjestön johtokunta vuonna 2016

Puheenjohtaja Juha Porre juha.porre @ aluetaito.fi
Varapuheenjohtaja Pekka Kivisaari pkivisaari @ elisanet.fi
Sihteeri Anne Nivukoski anne.nivukoski @ netikka.fi
Vaalipäällikkö Esa Rintala esa.rintala @ netikka.fi

Markku Isoluoma (Lapuan py.) markku.isoluoma @ nic.fi
Matti Kangas (Lapuan py.) matti.kangas @ netikka.fi
Asko Veikkola (Lapuan py.) asko.veikkola @ netikka.fi
Päivi Leikkola (Tiistenjoen py.) paivi.leikkola @ epshp.fi
Teppo Muilu (Tiistenjoen py.)    ttmuilu gmail.com
Hannu Saarela (Tiistenjoen py.) h.saarela @ netikka.fi
Hanna Kasari (Lapuan Keskustanuoret) hanna.k.kasari @ gmail.com
Pauli Alakarhu (Haapakosken py.) pauli.alakarhu @ netikka.fi


Kunnallisjärjestön kokouksissa on lisäksi puhe- ja läsnäolo-oikeus paikallisyhdistysten puheenjohtajilla, kaupunginvaltuuston ja -hallituksen puheenjohtajistolla, kirkkovaltuustoryhmän puheenjohtajalla ja kunnallisjärjestön edustajilla puolue-elimissä.

Kunnallisjärjestön edustukset

Keskustan puoluevaltuuskunta

Juha Porre

Etelä-Pohjanmaan piirihallitus

Toni Salo

Piirihallituksessa on läsnäolo- ja puheoikeus myös Juha Porrella.