Vuoden 2016 alusta Jalasjärven kunnallisjärjestön toiminta lakkasi ja Jalasjärven alueen paikallisosastot siirtyvät Kurikan kunnallisjärjestöön.

Keskustan luottamushenkilöt valittiin toimiinsa Kurikan käytäntöjen mukaisesti  seuraavasti keskustalaisten osalta:

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto

1. vpj. Anna-Maija Koskela

2. vpj. Juha Mieto

4.vpj. Juha Mikkilä

Kaupungin valtuustossa jatkavat kaikki molempien kuntien valitut keskustalaiset valtuutetut seuraaviin vaaleihin saakka

 

Kaupunginhallitus

Pj. Juhani Mäki                                                                vara Olli Kangas

Rami Ala-Nisula                                                              vara Mauri Kananoja

Raija Hakola                                                                     vara Anna-Kaisa Niemi

Jarmo Alajoki                                                                   vara Juha Kiviniemi

Mervi Kujanpää-Mannila                                               vara Päivi Mäkelä-Hurmerinta

 

Elinkeinojaosto

pj. Rami Ala-Nisula                                                         vara Mauri Kananoja

Raija Hakola                                                                      vara Virpi Rinta-Laulaja

Hannu Laulaja                                                                   vara Petri Huttunen

 

Henkilöjaosto

Mauri Kananoja                                                                 vara Veli-Pekka Kiskola

Anne Vuori                                                                          vara Mari Mikkola

Mari Pohjavaara                                                                 vara Päivi Mäkelä-Hurmerinta

 

Keskusvaalilautakunta

Juha Kotiranta                                                                    4. vara Anneli Taivalmäki

 

Tarkastuslautakunta

vpj. Kaija Nyysti                                                                  vara Taina Saari

Raimo Kuusinen                                                                  vara Olavi Kandolin

Aulis Harju                                                                            vara Kyösti Kahilakoski

 

Sivistyslautakunta

pj. Olli Kangas                                                                       vara Irma Kälviäinen

vpj. Kaisa Pihlaja                                                                  vara Sari Riskumäki

Eija Marttila                                                                           vara Teija Vuorinen

Timo Hongisto                                                                       vara Timo Haapolahti

Heidi Kuja-Perälä                                                                  vara Tiina Kimpimäki

 

 Vapaa-ajanlautakunta

Pasi Maunumäki                                                                   vara Juhani Eilola

Irma Kälviäinen                                                                     vara Virpi Rinta-Laulaja

Arja Kananoja                                                                         vara Pasi Haapoja

Marjo Muhonen                                                                      vara Leena Pohjavaara

Tero Vuorenmäki                                                                    vara Jarmo Saarela

 

Tekninen lautakunta

Mauri Rätti                                                                                vara Mari Mikkola

Tapani Ristiluoma                                                                   vara Jorma Kurikka

Ritva Hietikko-Kaukola                                                          vara Anne Vuori

Hannu-Pekka Kivistö                                                              vara Seppo Korpi

Eija Mäntymäki                                                                        vara Lea Vainionpää

 

Ympäristölautakunta

Heikki Konsteri                                                                         vara Veli-Pekka Kiskola

Susanna Ollila                                                                            vara Tuija Sillanpää

Markku Saarela                                                                          vara Seppo Korpi

Mari Pohjavaara 

 

Maaseutulautakunta

pj. Esa Hill                                                                                   vara Taina Saari

vpj. Petri Huttunen                                                                    vara Hannu Yli-Peltola

Satu Hongisto                                                                              vara Päivi Huhtakallio

 

JIK:n hallitus

Matti Ollila

Raija Hakola

Hannu Laulaja                                                                            vara Lea Vainionpää

                   

JIK:n tilaajalautakunta

Pj. Martti Selin                                                                           vara Susanna Viitala

 

Etelä-Pohjanmaan maakuntavaltuusto

Juha Mikkilä                                                                                 vara Eija Marttila

Anna-Maija Koskela                                                                    vara Petri Huttunen

 

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin yhtymävaltuusto

Juha Hietikko

Mervi Kujanpää-Mannila

 

Käräjäoikeuden lautamiehet

Markku Mäki-Saari

Erkki Ala-Aho

 

Seinäjoen koulutuskuntayhtymän valtuusto

Jukka Ala-Luopa

Kaisa Pihlaja                                                                                     vara Petri Huttunen

 

Eskoon sosiaalipalvelujen kuntayhtymän yhtymävaltuusto

Eija Marttila                                                                                      vara Teija Vuorinen

 

 Kiinteistöjen uskottuina miehinä jatkavat kaikki, jotka olivat valittuna ennen yhdistymistä

 

 

Jalasjärven kuntakapiteeli Oy
Päivi Mäkelä
Harri Kiili

Jalasjärven Vuokratalot Oy
Vpj. Jukka Peltomäki
Eija Mäntymäki
Lea Vainionpää

KOULUJEN JOHTOKUNNAT
                                          
Hirvijärvi                                                                Varalla
Saara Marttila pj.                                                   Katja Viinamäki
Elina Ala-Kasari                                                     Kalevi Mäkynen
   
Keskikylä                                                                    Varalla                                                                                                                      Mika Yli-Petäys pj                                                    Hannu Mänty
Martti Laitila                                                              Tero Selin

Kirkonkylä                                                                Varalla
Susanna Viitala vpj.                                                   Sirpa Viitala
Petri Viitala                                                                 Vesa Hirvelä

Koskue                                                                           Varalla
Jari Rintamäki pj                                                       Kai Kytölä
Elisa Saarela                                                               Marianne Hongisto

Luopajärvi                                                                   Varalla
                                                                                      Mikko Kuja-Perälä
Marjo Mäenranta                                                        Susanne Lahti
Liisa Vuorela                                                                Pauliina Mettälä

Metsola                                                                           Varalla
Kati Hakkola vpj.                                                         Kari Ranto
Janne Haavisto                                                            Ari Hakkola

Yläaste                                                                             Varalla
Jyrki Sopanen vpj.                                                       Kai Kytölä
Tiina Kimpimäki                                                          Erja Mannila
                                                                                      Jari Rintamäki

Lukio 
Kari Lehtimaa pj.                                                        Hannu Rinta-Pukka
Marjo Muhonen                                                          Leena Kangasniemi
Jukka Peltomäki                                                         Martti Kangasniemi







KESKUSTAN JALASJÄRVEN ALUEEN valtuutetut ovat äänimääräjärjestyksessä ja he toimivat uusiin vaaleihin keväällä 2017:

1. Kaisa Pihlaja                                176 ääntä             
2. Anne Ojajärvi                             154 ääntä 
3. Kari Lehtimaa                             128 ääntä
4. Anna-Maija Mäntykoski          124 ääntä
5. Mervi Kujanpää-Mannila        121 ääntä
6. Jarmo Alajoki                                91 ääntä
7. Kati Hakkola                                  83 ääntä
8. Juha Kiviniemi                            70 ääntä
9. Seppo Korpi                                    69 ääntä
10. Hannu Yli-Peltola                      68 ääntä
11. Heidi Kuja-Perälä                       56 ääntä
12. Hannu Laulaja                           55 ääntä
13. Tero Vuorenmäki                      54 ääntä
14. Eija Mäntymäki                        53 ääntä
15. Hanna Kasari                              50 ääntä
16. Päivi Mäkelä                               47 ääntä
17. Petri Huttunen                           46 ääntä

ja varalle seuraavat
18. Aulis Harju                                 43 ääntä
19. Markku Saarela                         40 ääntä
20. Susanna Viitala                         38 ääntä
21. Sari Riskumäki                           37 ääntä
22. Tapani Lahti                               34 ääntä
23. Lea Vainionpää                          33 ääntä
24. Eki Kuuppelomäki                     30 ääntä
25. Jarmo Saarela                            29 ääntä
26. Erkki Ala-Aho                             28 ääntä
27. Mari Pohjavaara                        24 ääntä
28. Tiina Kimpimäki                        22 ääntä
29. Jukka Peltola                               22 ääntä
30. Jukka Peltomäki                         21 ääntä
31. Timo Haapolahti                         19 ääntä
32. Hannu-Pekka Kivistö                 19 ääntä
33. Helena Loikas                               14 ääntä
34. Heikki Rannanmäki                   12 ääntä