Mepit


Suomen-ja-eun-lippu-yläkuva.jpg

Keskustan ääni Euroopassa

Keskustaa edustaa Euroopan parlamentissa kolme jäsentä, joita kutsutaan myös europarlamentaarikoiksi, tuttavallisemmin mepeiksi. He ovat Paavo Väyrynen, Anneli Jäätteenmäki ja Hannu Takkula. Keskustan mepit kuuluvat parlamentissa ALDE-, eli Euroopan liberaalidemokraattien liiton ryhmään. Kukin meppi kuuluu myös yhteen tai useampaan jotakin asiakokonaisuutta käsittelevään valiokuntaan sekä yhteen tai useampaan ulkopoliittiseen valtuuskuntaan. Nämä vaikuttavat siihen, minkä asioiden parissa kukin meppi tekee keskeistä työtään.


Anneli Jäätteenmäki


www.annelijaatteenmaki.net

anneli.jaatteenmaki(at)ep.europa.eu

Avustajat

Suvi Leinonen (Bryssel)
suvi.leinonen@ep.europa.eu
p. +32 2 284 7614

Panu Litmanen (Bryssel)
panu.litmanen@ep.europa.eu
p. +32 2 283 7614

Antonios Sfakiotakis (Bryssel)
antonios.sfakiotakis@ep.europa.eu
p. +32 2 283 8614

Iiro Kangas (Bryssel)
iiro.kangas@ep.europa.eu
p. +32 2 285 7614

Sari Kujala (Suomi)
kujala.sari@netikka.fi
p. +358 403 509 953



Anneli_Jäätteenmäki.jpg
   

Hannu Takkula

www.hannutakkula.fi

hannu.takkula(at)ep.europa.eu

Avustajat

Jediitta Tiainen (Bryssel)
jediitta.tiainen@ep.europa.eu
p. +32 2 283 7361

Shona Clarke (Bryssel)
shona.clarke@ep.europa.eu
p. +32 2 284 7361

Petri Neittaanmäki (Bryssel)
petri.neittaanmaki@ep.europa.eu

Risto Juntunen (Suomi)
risto.juntunen@hannutakkula.fi
p. +358 445 005 970


 Takkula-Hannu-280x260.jpg
   

Paavo Väyrynen

www.paavovayrynen.fi

paavo.vayrynen(at)ep.europa.eu

Avustajat Bryssel, Strasbourg

Joonas Könttä
Poliittinen avustaja
joonas.kontta@europarl.europa.eu
+32 (0)228 371 33
Ulkoasiainvaliokunta, EU-Venäjä -valtuuskunta

Emmi Kulta
Poliittinen avustaja
emmi.kulta@europarl.europa.eu
+32 (0)228 471 33
Kehitysvaliokunta

Avustajat kotimaa

Kaija Huida
Kotimaan avustaja
kaija.huida@paavovayrynen.fi
+358 (0)50 552 994 2
Kotimaan ohjelma, haastattelupyynnöt

Susanna Junttila
Kotimaan avustaja
susanna.junttila@paavovayrynen.fi
+358 (0)44 218 646 4
Mediaseuranta, viestintä

Ritva Lampela
Kotimaan avustaja
ritva.lampela@paavovayrynen.fi
+358 (0)40 836 246 8
Kotimaan ohjelma, Pohjois-Suomi


Paavo_Väyrynen.jpg

Euroopan liberaalidemokraattien liitto

www.alde.eu

Suomeksi >>