Mepit


Suomen-ja-eun-lippu-yläkuva.jpg

Keskustan ääni Euroopassa

Keskustaa edustaa Euroopan parlamentissa kolme jäsentä, joita kutsutaan myös europarlamentaarikoiksi, tuttavallisemmin mepeiksi. He ovat Paavo Väyrynen, Anneli Jäätteenmäki ja Hannu Takkula. Keskustan mepit kuuluvat parlamentissa ALDE-, eli Euroopan liberaalidemokraattien liiton ryhmään. Kukin meppi kuuluu myös yhteen tai useampaan jotakin asiakokonaisuutta käsittelevään valiokuntaan sekä yhteen tai useampaan ulkopoliittiseen valtuuskuntaan. Nämä vaikuttavat siihen, minkä asioiden parissa kukin meppi tekee keskeistä työtään. Keskustan meppiryhmän puheenjohtaja on Hannu Takkula. 


Anneli Jäätteenmäki


www.annelijaatteenmaki.net

anneli.jaatteenmaki(at)ep.europa.eu

Avustajat

Suvi Leinonen (Bryssel)
suvi.leinonen@ep.europa.eu
p. +32 2 284 7614

Panu Litmanen (Bryssel)
panu.litmanen@ep.europa.eu
p. +32 2 283 7614

Antonios Sfakiotakis (Bryssel)
antonios.sfakiotakis@ep.europa.eu
p. +32 2 283 8614

Iiro Kangas (Bryssel)
iiro.kangas@ep.europa.eu
p. +32 2 285 7614

Sari Kujala (Suomi)
kujala.sari@netikka.fi
p. +358 403 509 953



Anneli_Jäätteenmäki.jpg
   

Hannu Takkula

www.hannutakkula.fi

hannu.takkula(at)ep.europa.eu

Avustajat

Avustaja Bryssel
Jediitta Tiainen
Email: jediitta.tiainen@ep.europa.eu
p. +32 2 283 7361

Avustaja Bryssel
Matias Kallio
Email: matias.kallio@ep.europa.eu
p. +32 2 283 8361  GSM: +32 47 189 1114

Avustaja Bryssel
Harri Kuhalampi
Email: harri.kuhalampi@ep.europa.eu
p. +32 2 284 7361

Avustaja Suomi
Risto Juntunen
GSM: 044 500 5970
Email: risto.juntunen@hannutakkula.fi


 Takkula-Hannu-280x260.jpg
   

Paavo Väyrynen

http://www.paavovayrynen.fi/yhteystiedot/

paavo.vayrynen(at)ep.europa.eu

Avustajat Bryssel, Strasbourg

Joonas Könttä
Poliittinen avustaja
joonas.kontta@europarl.europa.eu
+32 (0)228 371 33
Ulkoasiainvaliokunta, EU-Venäjä -valtuuskunta


Avustajat kotimaa

Kaija Huida
Kotimaan avustaja
kaija.huida@paavovayrynen.fi
+358 (0)50 552 994 2
Kotimaan ohjelma, haastattelupyynnöt


Paavo_Väyrynen.jpg

Euroopan liberaalidemokraattien liitto

www.alde.eu

Suomeksi >>